گاهی اوقات به دلیل هزینه های اضافی که شرکت های باربری از مشتریان خود دریافت می کنند، موجب رساندن ضرر های مالی زیادی به مشتریان خود می شوند. همین عامل باعث می شود این سوال در ذهن مشتری صورت بگیرد که هزینه باربری چگونه محاسبه می شود؟ تا با بررسی عوامل مختلف تعیین هزینه آن، بتوانند از سواستفاده های این شرکت ها جلوگیری کنند. وبسایت بهترین باربری به نقل از آسوده بار که در زمینه باربری فعالیت دارند، بصورت جامع به بررسی ابعاد این موضوع می پردازد.

هزینه باربری چگونه محاسبه می شود

عوامل تعیین کننده هزینه جابجایی بار

به طور کلی باربری ها تعرفه های مختلفی برای جابجایی بار در نظر می گیرند اما نکته مهم اینجاست که اکثر این شرکت های باربری مطابق قانون اتحادیه تعرفه ها را تعیین نمی کنند و گاها این باربری ها عوامل عجیبی را برای تعیین تعرفه، ربط می دهند. اما طبق تعریف اتحادیه حمل و نقل کشور، جابجایی یک بار که در اینجا بیشتر منظور حمل اثاثیه منزل است به عوامل کلی زیر برمی گردد که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها می پردازیم:

 • هزینه ماشین با توجه به نوع و استهلاک آن
 • دستمزد کارگران ( شامل عوامل مختلفی است که در ادامه به آن می پردازیم )
 • دستمزد راننده بارچین
 • هزینه بیمه ( اختیاری )
 • اجرت جابجایی وسایل سنگین خارج از عرف ( طبق تعریف اتحادیه )
 • هزینه خدمات بسته بندی و وسایل آن ( اختیاری )

محاسبه هزینه جابجایی بار درون شهری

در بالا عوامل کلی تعیین نرخ حمل اثاثیه ذکر شد اما محاسبه هزینه جابجایی های درون شهری توسط شرکت های باربری تهران متفاوت است. این تفاوت به دلیل اختیار دادن اتحادیه حمل و نقل کشور به شرکت های باربری تهران و تعاریف رسمی آن می باشد. این شرکت های فعال در زمینه باربری در تهران معمولا ۷ عامل تعیین کننده برای محاسبه هزینه باربری دارند که شامل موارد زیر می شود:

 1. هزینه ماشین با توجه به استهلاک و نوع
 2. دستمزد کارگران با توجه به تعداد
 3. کرایه چیدمان بار
 4. تعداد طبقات مبدا و مقصد
 5. هزینه پیاده روی بیشتر از ۵ متر
 6. اجرت حمل وسایل سنگین
 7. هزینه بسته بندی وسایل ( اختیاری )

تعیین نرخ حمل بار به شهرستان

نرخ باربری تهران به شهرستان برخلاف بار های درون شهری که برای میزان مسافت فاکتوری در نظر نمی گیرند، به مسافت بار جابجایی بستگی زیادی دارد. طبیعی است که شرکتی که در زمینه باربری تهران به شهرستان فعالیت دارد، مسافت را برای حمل بار از تهران به شهرستان به عنوان فاکتور اصلی در نظر بگیرد. هر شرکت حمل و نقلی با توجه به نوع ماشینی که ارائه می دهد و همچنین سابقه کادر و خدمه آن، ممکن است تعرفه متفاوتی را در نظر بگیرد که متاسفانه نسبت به هزینه های داخل شهری، تخمین سخت تری را راجع به آن می توان زد.

بررسی جزئی عوامل تعیین کننده نرخ جابجایی بار

تا به اینجا نرخ تعیین یک جابجایی را طبق تعریف اتحادیه و نوع آن ( درون شهری و برون شهری ) بصورت کلی بررسی کردیم. در ادامه به بررسی جزئی هرکدام از این فاکتور ها می پردازیم.

بررسی جزئی عوامل تعیین کننده نرخ جابجایی بار

هزینه ماشین

شرکت های باربری، ماشین های مختلفی را برای حمل بار ارائه می دهند که هرکدام از آنها تعرفه متفاوتی را دارند. هزینه کامیونت نسبت به سایر ماشین ها مانند وانت و نیسان تعرفه بیشتری را دارند. البته همین کامیونت های ارائه شده با توجه به ابعاد آن، خودشان می توانند شامل هزینه های مختلفی شوند.

دستمزد کارگران

علاوه بر تعداد کارگران که بر هزینه دستمزد آنها تاثیر مستقیمی دارد، نوع بار جابجایی و طبقات هم تاثیر مستقیمی در تعیین دستمزد آنها دارند. معمولا خرده بار ها به دلیل زمان بر بودن و همچنین بار های سنگین مانند گاوصندوق ممکن است شامل هزینه های متفاوتی شوند.

لازم به ذکر است که طبق تعریف قانونی و رسمی اتحادیه حمل و نقل کشور، در جابجایی بار هزینه کارگران تا سه ساعت محاسبه می شود و درصورتی که به هر دلیلی ( جز کم کاری کارگر ) زمان جابجایی بیشتر از سه ساعت شود، به ازای هر ساعت اضافی کارگران مبلغی را باید دریافت کنند.

دستمزد راننده یا کارگر بارچین

شاید اکثر افراد به اشتباه تصور کنند که چیدمان بار هزینه ای ندارد! اما چیدمان بار فرایندی است که بصورت تخصصی معمولا توسط راننده انجام می شود. چیدمان بار از این جهت حائز اهمیت است که درصورتی که فرد بارچین اگر تخصص کافی نداشته باشد، ممکن است بار شما در ماشین حمل و نقل جا نشود و دچار هزینه های اضافی شوید.

تعداد طبقات مبدا و مقصد

یکی از فاکتور هایی که تاثیر مستقیمی در محاسبه هزینه باربری دارد، تعداد طبقات جابجا شده هم در مبدا و هم در مقصد است. این طبقات تاثیر مستقیمی هم در دستمزد کارگران دارد.

البته اگر ساختمان مبدا و مقصد شامل آسانسور باشد و بتوان از طریق آن بار را جابجا کرد، این فاکتور تعیین نرخ جابجایی از بین می رود.

هزینه پیاده روی

اگر در هنگام جابجایی بار چه در مبدا و چه در مقصد مسافتی بیشتر از ۵ متر وجود داشته باشد، به ازای هر متر تقریبی هزینه پیاده روی اضافی توسط شرکت باربری دریافت می گردد. از این فاکتور تاثیرگذار نمی توان اجتناب کرد زیرا در قانون و تعریف رسمی اتحادیه باربری آمده است.

البته ممکن است برخی از شرکت های حمل و نقل به دلخواه خود و برای رضایت بیشتر مشتریان خود، از این فاکتور اجتناب کنند.

هزینه بسته بندی و بیمه

در ابتدا لازم است بدانید این فاکتور کاملا اختیاری است یعنی درصورتی که مشتری درخواست بسته بندی بار خود را داشته باشد، شرکت باربری مربوطه موظف است کارگر متخصص این حوزه و وسایل تخصصی آن را ارسال کند.

هزینه بیمه بار هم در جابجایی های درون شهری اختیاری و در جابجایی های بین شهری اجباری است. هزینه بیمه با توجه به ارزش بار مشتری تعیین می شود و کار های آن توسط شرکت باربری انجام می شود.

جمع بندی چگونگی محاسبه هزینه باربری

امیدواریم که از محتوای این صفحه که در پاسخ به سوال “هزینه باربری چگونه محاسبه می شود؟” بود، راضی باشید. وبسایت بهترین باربری این مطلب را به نقل از آسوده بار فعال در زمینه باربری منتشر کرد. درصورتی که این محتوا برای شما مفید بوده، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.